Posted on 09 ژانویه 2017 Views 3434

منتور، سلاح مخفی یک کسب و کار نوپا. 

مقاله از آدام تورن، کارآفرین، منتور، و مدیر سایت: youngentrepreneur.com

 برای ایجاد کسب و کار خودتان اول از همه به یک ایده ی خوب نیاز دارید، و البته تجربه ی کاری و زیرکی هم به کارتان می آید. ولی برای استفاده از قدرتمند ترین سلاح یک تازه کار در زمینه ی کسب و کار، یک منتور خوب پیدا کنید.

منتور مناسب به شما کمک می کند که ایده ی خود را کند و کاو کنید و به همه ی جنبه های آن بپردازید. منتور راه پیش پای شما را می شناسد، و جای خالی تجربه را برایتان پر می کند. هر زمانی که در مسیر درست قرار داشته باشید تشویق می شوید و قبل از مواجهه با دردسرهای احتمالی به شما اخطار داده می شود. اگر در مواجهه با این دردسرهای احتمالی راهنما نداشته باشید، ممکن است منجر به سقوط کسب و کار شما شود.

منتوری که انتخاب می کنید بسیار مهم است. درست است که یک منتور تاثیر مثبتی در روند کار شما دارد، اما می تواند به همان اندازه موجب کند شدن و نافرجامی کارتان شود. پس باید با آگاهی کامل منتور خود را انتخاب کنید. در اینجا 8 نکته مهم برای یافتن یک منتور ایده آل جمع آوری شده است:

  •  نیازهایتان را مشخص کنید.

در خاطر داشته باشید که نیازهای شما در طول ایجاد و رشد کسب و کارتان به طور مداوم تغییر می کند، پس فقط به نیاز های حال فکر کنید و به دنبال منتوری باشید که مشکلات و نیازهای حال شما را رفع کند. آیا با اعداد و ارقام مشکل دارید؟ نیاز های بازار هدف شما را گیج می کند؟ از نحوه ی عملکرد کارتان بی اطلاعید؟ یک لیست از نیازها و انتظاراتتان از منتور مورد نظر جمع آوری کنید، به این فکر کنید که در مرحله ای که در آن قرار دارید منتور شما برای رفع نیازهایتان باید دارای چه مهارت هایی باشد.

  •  برای تیم سازی زمان بگذارید

تیم سازی فقط برای جذب مشتری مهم نیست. برای یافتن یک منتور خوب هم مهم است که تیمی قوی داشته باشید. می خواهید چه کسی به شما کمک کند؟ کسی را می خواهید که در دفترش نشسته و فکر می کند ارتباط برقرار کردن با یک تیم به معنای دانستن اسم آن هاست؟ خیر، شما به کسی احتیاج دارید که کاردان باشد، کسی که بازار را می شناسد و مسیر درست را به شما نشان می دهد. و اگر این شخص عضوی از تیم شما باشد تیمی خواهید داشت که شکست ناپذیر است.

  • بیشتر گوش کنید. 

با توجه به شور و اشتیاق شما برای راه اندازی کسب و کار خودتان، ممکن است دست برداشتن از صحبت کردن درمورد کار و ایده و آینده ی درخشانی که پیش بینی می کنید سخت باشد. ولی اگر می خواهید منتوری قوی پیدا کنید، پیش از گفتن و گفتن در مورد ایده ی خودتان، نیاز دارید بشنوید، خیلی زیاد. وقتی دقیق گوش بدهید می بینید که پس از گفتگو با چند منتور، می توانید تفاوت های بین منتوری زیرک و کاردان را از آن دسته افراد که فقط خوب صحبت می کنند تشخیص دهید.

  • منتور پذیر باشید. 

اگر این اولین تجربه ی ایجاد کسب و کار شخصی خودتان است و اگر می خواهید در کارتان پیشرفت کنید باید یاد گیرنده ی خوبی باشید. منتور شما تجارب و اطلاعاتی دارد که شما به آن نیاز دارید، و گاهی این بدان معناست که ممکن است منتور شما پیشنهادات و راه کارهایی به شما بدهد که با طرز تفکر و انتظارات شما مطابقت ندارد. اصل مطلب این است که اسیر تعصب نشوید، تعصب قدرت تغییر را از شما می گیرد. به احتمال زیاد بیزنس شما با مشکلاتی مواجه می شود (و این امری طبیعی است)، اما همیشه نقطه نظر یک فرد با تجربه به کارتان می آید.

 

how to find right mentor

  • انعطاف پذیر باشید. 

گاهی منتور شما تا آخر خط موفقیت با شما می ماند و به شما نصایح و راه کار می دهد، اما گاهی، در طول یک مکالمه ی ساده با شخصی، نکته ای به شما گفته می شود که بسیار با ارزش است. ایده ها و نکته های نو را دور نریزید. در مورد آن ها فکر کنید و در کارتان همیشه جایی برای این ایده ها داشته باشید، و گاهی ممکن است در یک سمینار و یا رویداد این شانس را داشته باشید که با یکی از بزرگان زمینه ی کاری خودتان گفتگویی کوتاه داشته باشید؛ خوب گوش کنید و نکات گفته شده را یادداشت کنید. آن ها را با منتور خود در میان بگذارید و از خود انعطاف به خرج دهید.

  • از روش های مدرن و سنتی بهره بگیرید.

گاهی فقط کار خود را مدرن و به روز می خواهید و فکر می کنید جایی برای روش های قدیمی و سنتی وجود ندارد. اما باید همه ی مخاطبین خود را در نظر بگیرید. مطمئنا بعضی از مخاطبین و یا مشتریان شما افراد سنتی هستند. پس از روش های سنتی یافتن منتور هم کمک بگیرید. منتور شما گاهی میتواند پدربزرگ شما باشد، او روش جذب افراد هم سن خود را بهتر می شناسد و گاهی باید برای تحلیل نیاز مخاطبین خود از نوجوانان کمک بگیرید. فقط مطمئن شوید که صدای همه ی مخاطبین خود را می‌شنوید و همه ی روش های موجود در بازار را با کمک منتور خود امتحان کنید.

  • از منتور خود تشکر کنید. 

هنگامی که کسی به شما کمک می کند، حال خواسته و یا ناخواسته، از او تشکر کنید، بگذارید بداند برای شما مفید بوده است. منتور های باتجربه کسب و کار خود را راه انداخته اند و برای پول نیست که به شما کمک می کنند، آنها می خواهند شاهد رشد شما باشند. به آن ها نشان دهید که چقدر کمک و راهنمایی آنها برای شما موثر بوده است.

  • نوبت شماست. 

اگر منتور شما برایتان مفید بود و اگر موفقیت خود را مدیون منتور خود هستید، حال نوبت شما است که برای کسی حکم منتور را داشته باشید. افراد زیادی هستند که در آغاز راهی هستند که شما به کمک منتور خود پستی و بلندی های آن را طی کرده اید، پس حال نوبت شما است که دست دیگری را بگیرید.

 

مترجم