استفاده از مقالات

مهمترین بخش در ایجاد و تداوم یک کسب و کار به روز بودن اطلاعات است.اطلاع از روشها و استانداردهای به روز دیگر یک مزیت رقابتی نیست ، بلکه یکی از ارکان مدیران و البته کارمندان است .در این بخش مقالات آموزشی ترجمه و قرار می گیرد.

Posted on 31 آگوست 2013

چرا بوم مدل کسب و کار؟

ایده من بکر و نو است، تا به حال کسی آن را انجام نداده است پس به همین دلیل موفق می‌شود!!!

 تصور بسیاری مبتنی بر اینکه داشتن یک ایده بکر تنها دلیل موفقیت استارتاپ ها و کسب کارهای میلیاردی است وجود دارد، اما باید به شما بگوییم که داشتن یک ایده از ملزومات است اما سهم کوچکی در موفقیت دارد.
شاید شما ایده خاص و متفاوتی داشته باشید اما کسب درآمد از ایده کسب و کار خود مفهومی گسترده است که به تنهایی در ایده نمی گنجد بلکه برای این منظور بوم مدل کسب و کار شما را در جهت اصلیه سودآوری کسب و کار رهنمون می سازد و با ایجاد تمرکز بر روی ایده اصلی تمام زوایای پنهان و قابل دسترس را نمایان می‌کند.

ارزش واقعی یک ایده در اجرای آن نهفته است.( توماس ادیسون)

بوم مدل حرفه ای

هرچقدر هم از ایده‌ خود مطمئن باشید و تصور آن‌را داشته باشید که همه زوایای آن‌را بررسی کرده‌اید, از نظر متخصصین مدیریت استراتژیک باز هم نیاز است که بوم مدل شما توسط یک متخصص پیاده سازی شود, البته که نظر شما مهم‌ترین مساله در طراحی بوم مدل است با این حال, تحلیل بازار و پیش بینی‌های مدیریتی مساله‌ای نیست که به راحتی قابلیت آنالیز داشته‌باشد, این نگاه حرفه‌ای است که شرایط را به بهترین نحو می‌سنجد و در بهبود خلاقیت و ایده یاریتان می دهد.

کاهش هزینه

از دیگر مزایای استفاده از بوم مدل کسب و کار حرفه ای, کاهش هزینه های سرمایه گذاری و زمانی است, به این نکته توجه کنید که شما تا به‌حال چند دفعه کسب و کار جدید راه انداخته اید؟ چند دفعه ریسک های بازار را امتحان کرده ؟و چقدر با پتانسیل های موجود در بازار آشنایی دارید؟
گذر از تمام این مراحل زمان گیر و مشمول هزینه های بسیاری می‌شود که در صورت اقدامی نامناسب گاها با بر باد رفتن سرمایه و خدای ناکرده شکست استارتاپ به همراه خواهد بود.

بارها شده پس از موفقیت استارتاپی اشخاصی را ملاقات کرده ام که گفته بودند چنین ایده ای را سال‌ها پیش پیاده سازی کرده اند اما در مراحل اولیه با شکست مواجه شده و زمینه فعالیت را ترک کرده اند, نکته مشترک شکست کلیه این افراد پیاده سازی نادرست به وسیله بوم مدلی آماتور و ناشیانه بوده است.

جذب سرمایه گذار

از بزرگترین معضلات پیاده سازی یک استارتاپ بین ایده پردازان عزیز جذب سرمایه مناسب است, طی تجارب گذشته و ارتباطات زیادی که با ایده پردازان دارم مشاهده میکنم که همیشه با معضل بزرگ سرمایه گذار مواجه هستند اما چرا یافتن سرمایه گذار مناسب اینقدر سخت است؟
یک سرمایه گذار علاقه چندانی به بکر و زیبا بودن ایده شما ندارد, بلکه تنها می‌خواهد مطمئن باشد که دچار ریسک نشده و تصمیم مناسبی برای سرمایه گذاری گرفته است, شما مطمئین باشید که تنها راهی که برای ایجاد اطمینان در سرمایه گذار داریداستفاده از یک بیزنس پلن حرفه‌ای می باشد تا بدین وسیله ذهن نکته بین اورا قانع سازید که ایده شما سکوی پرتابی برای همه خواهد بود و سودآوری چند جانبه به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که یک سرمایه گذار مناسب بیزنس‌منی موفق با ذهنی پرسش‌گر است و شما برای راضی کردن او باید به کلیه پرسش‌های ذهن او زیرکانه و حرفه ای پاسخگو باشید, مطمئنا شما تجربه و تخصص حضور او در بازار را ندارید و شانس پیروزی شما در این مذاکره مهم بسیار کم است , پس بهتر است با ارائه یک بوم مدل کسب و کار حرفه ای امکان ریسک را کاهش داده و خیال سرمایه گذار را نیز از بابت همه جوانب راحت سازید.
نویسنده: نادیا گشتی

آخرین اخبار | فعالیت های کلیک هوشمند را دنبال کنید

نماد اعتماد الکترونیک