استفاده از مقالات

مهمترین بخش در ایجاد و تداوم یک کسب و کار به روز بودن اطلاعات است.اطلاع از روشها و استانداردهای به روز دیگر یک مزیت رقابتی نیست ، بلکه یکی از ارکان مدیران و البته کارمندان است .در این بخش مقالات آموزشی ترجمه و قرار می گیرد.

Posted on 31 آگوست 2013 Views 8689

در سال 2001 اپل برند به یاد ماندنی آی پاد را برای مدیا پلیر قابل حمل خویش، به بازار عرضه کرد. این دستگاه همراه با نرم افزار آی‌تونز کار می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد موسیقی و دیگر محتواها را از آی‌پاد به رایانه‌ها انتقال دهند.

این نرم افزار هم‌چنین ارتباط منحصر به فردی با فروشگاه آنلاین اپل برقرار می‌کند تا کاربران بتوانند محتوای دلخواه خود را خریداری کرده و محتوای مورد نظر خود را دانلود نمایند.

این ترکیب قوی دستگاه، نرم‌افزار و فروشگاه آنلاین خیلی سریع صنعت را متحول کرد و جایگاه برجسته ای برای  اپل ایجاد کرد. اما اپل اولین شرکتی نبود که مدیا پلی‌یر قابل حمل را به بازار عرضه کرد. رقبایی از قبیل دیاموند مولتی مدیا تا زمانی که اپل از آن‌ها پیشی بگیرد، با مدیا پلی‌یر ریو در بازار موفق بودند.

اپل چطور به این جایگاه برجسته دست یافت؟

اپل با یک مدل کسب و کار بهتر رقابت می‌کرد، از یک سو اپل آی پاد را که به طور متمایزی طراحی شده بود با نرم‌افزار آی تونز و فروشگاه آنلاین آی تونز ترکیب نمود تا لذتی منحصر به فرد برای کاربران میسر سازد.  ارزش پیشنهادی اپل امکان جستجو، خرید و لذت از موسیقی دیجیتال را به سادگی برای مشتریان فراهم می‌سازد. اما از سوی دیگر برای اینکه بتواند این ارزش پیشنهادی را فراهم نماید، باید با شرکت های بزرگ ضبط موسیقی مذاکره می‌کرد تا بزرگ‌ترین مجموعه موسیقی جهان را ایجاد نمایند.

چرا اینقدر پیچ وتاب ؟

اپل بیش‌ترین میزان درآمدهای مربوط به فعالیت‌های موسیقی خود در برابر رقبا یک‌پارچه ‌سازی با فروشگاه موسیقی آنلاین استفاده کرد.

 

تهیه و گردآوری: نادیا گشتی
برگرفته از کتاب (Business Model Generation)