ابزارهای مورد نیاز یک کسب و کار حرفه ای

در طول چند دهه گذشته، ابزارهای مدیریتی تبدیل به بخش مهمی از زندگی مدیران شده‌اند. مدیران هر روز تلاش می‌کنند تا اقداماتی چون افزایش درآمد، نوآوری، بهبود کیفیت، برنامه‌ریزی برای آینده و مواردی از این قبیل را با استفاده از ابزارهای مدیریتی انجام دهند.آشنايي، انتخاب و به كارگيري صحيح اين ابزارها از جمله وظايف چالش برانگيز مديران است.
برای انتخاب هرچه موفق‌تر ابزارهای مدیریتی، مدیران باید آگاهی کاملی از بهترین ابزارهای روز و تناسب آن با شرایط سازمان خود داشته باشند. فرآیند انتخاب یک ابزار مدیریتی مناسب می‌تواند به تنهایی مساله‌ای پیچیده برای یک سازمان باشد. سازمان باید بتواند ابزاری را انتخاب کند که بهترین تصمیمات را برای رسیدن به فرآیندها، خدمات، محصولات و عملکرد برتر ارائه کند. استفاده موفقیت‌آمیز از ابزارهای مدیریت، نیازمند درک درستی از نقاط ضعف و قوت آنها و همچنین توانایی به‌کارگیری و ادغام چند ابزار با روش و زمان مناسب است. رمز این موضوع در پیدا کردن یک راه‌حل ساده برای مسائل نیست، بلکه در یادگیری چگونگی و هنگام استفاده از ابزار است.در این بخش ابزارهای مدیریتی موفق تحت وب بررسی می شوند.

Posted on 03 جولای 2018 In ابزارها Views 2125

احتمالا وقتی عبارت «اتوماسیون بازاریابی» را می‌شنوید، سیستم پیچیده‌ای را تصور می‌کنید که فقط برای واحد بازاریابی یک شرکت بزرگ مناسب است. اما راهکارهای اتوماسیون بازاریابی فقط به این سیستم‌های تخصصی محدود نیست و روش‌های متعددی برای پیاده‌سازی اتوماسیون اداری در کسب‌وکارهای کوچک یا استارت‌آپ‌ها وجود دارد. یکی از این روش‌ها که هزینه‌ای هم ندارد، استفاده از Mailchimp است.

Mailchimp می‌تواند ابزار فوق‌العاده‌ای برای تیم‌های کوچک باشد و رشد هر کسب‌وکاری را سرعت ببخشد. اگر با اتوماسیون بازاریابی آشنایی ندارید و می‌خواهید به ساده‌ترین روش، این ابزار را به استارت‌آپ خودتان اضافه کنید با ما همراه باشید. در این مطلب علاوه بر آشنایی با اتوماسیون بازاریابی به شما یاد می‌دهیم چطور از Mailchimp برای اینکار استفاده کنید.

 

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی فرآیندی است که در آن از یک نرم‌افزار مخصوص برای انجام وظایف بازاریابی از جمله ارسال ایمیل، انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی و ... برمبنای رفتارهای کاربر روی سایت، کمپین‌های ایمیلی و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی می‌تواند بخشی از استراتژی بازاریابی داخلی باشد و ظرفیت تیم بازاریابی برای انجام وظایفی که اجرای آنها به صورت دستی و در مقیاس بزرگ دشوار است را بیشتر کند. برای مثال وقتی یک کاربر جدید در بلاگ شما ثبت‌نام می‌کند، باید برایش یک پیام خوش‌آمدگویی بفرستید اما اگر در هفته ده‌ها یا صدها کاربر جدید به بلاگ‌تان اضافه بشود، ارسال دستی پیام خوش‌آمدگویی غیرممکن می‌شود. اتوماسیون بازاریابی برای حل چنین مشکلاتی به وجود آمده است.

 

راه‌اندازی اتوماسیون بازاریابی با استفاده از سرویس Mailchimp

اگر یک استارپ‌آپ B2B یا کسب‌وکار کوچک هستید، هزینه کردن برای نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. در چنین شرایطی استفاده از سرویس‌های رایگان با یک استراتژی مناسب می‌تواند نیاز شما را رفع کند و استراتژی بازاریابی شما را تکمیل کند. Mailchimp یکی از این سرویس‌هاست که امکان اتوماسیون بازاریابی را به پلن رایگانش اضافه کرده است. این پلن رایگان امکان ثبت ۲هزار عضو و ۱۲هزار ثبت‌نام ماهانه را به شما می‌دهد. در ادامه به شما یاد می‌دهیم چطور اتوماسیون بازاریابی Mailchimp را راه‌اندازی کنید و با چند ایده ساده کارایی آن را به حداکثر برسانید.

 

برای ساخت کمپین اتوماسیون بازاریابی با سرویس Mailchimp به ترتیب زیر عمل کنید:

۱- در پنل اصلی روی Create campaign کلیک کنید. 
۲- روی
Create an email کلیک کنید.         
۳- روی
Automated کلیک کنید تا لیست اتوماسیون‎‌ها را ببینید.
۴- اگر می‌خواهید کمپین را شخصی‌سازی کنید، روی
Custom کلیک کنید.         
۵- برای کمپین یک نام انتخاب کنید، لیست اعضایی که می‌خواهید در کمپین عضو کنید را انتخاب کنید و روی
Begin کلیک کنید.
۶-
Trigger یا فعال‌کننده ارسال ایمیل را انتخاب کنید. این تریگر می‌تواند دو روز بعد از ثبت نام کاربر در لیست، بعد از کلیک روی لینک یک کمپین خاص یا هر رفتار دیگری باشد.         
۷- زمان اجرای وظایفی که تعریف کرده‌اید را در قسمت
schedule تعیین کنید. توصیه می‌کنیم برای کمپین‌های تجاری فقط روزهای کاری را انتخاب کنید.      
۸- اگر می‌خواهید ایمیل فقط برای بخشی از اعضای لیست ارسال بشود، از گزینه
segment استفاده کنید. هر کمپین به صورت پیش‌فرض ایمیل‌ها را برای تمام اعضای لیست اولیه ارسال می‌کند. 
۹- اقدام بعد از ارسال ایمیل را از طریق
Action تعریف کنید. این اقدام می‌تواند به‌روزرسانی فیلدهای اطلاعات کاربران، حذف آنها از لیست ارسال ایمیل و ... باشد.         
۱۰- برای طراحی ایمیلی که می‌فرستید از
Design email استفاده کنید. ادیتور ایمیل شبیه ادیتور سایر کمپین‌های Mailchimp است.     
۱۱- برای اضافه کردن ایمیل‌های دیگر روی
Add email کلیک کنید. با استفاده از این گزینه می‌توانید یک سری ایمیل شرطی بعد از ارسال هر ایمیل تعریف کنید.

حالا یک کمپین بازاریابی به روش اتوماسیون راه‌اندازی کرده‌اید. درست است که این یک کمپین دیجیتال است و بدون نیاز به بررسی‌های بیشتر کارش را طبق برنامه و استراتژی شما انجام می‌دهد اما راه‌هایی برای افزایش بهره‌وری این کمپین اتوماتیک وجود دارد. با به کار بردن ایده‌های زیر می‌توانید هر روش بازاریابی از جمله کمپین‌های اتوماتیک را هوشمند‌تر و کارآمدتر کنید.

 

ایده اول: به کاربران و اعضای جدید خوش‌آمد بگویید

می‌توانید از Mailchimp به عنوان سیستم پاسخگویی خودکار به ایمیل‌های روتین استفاده کنید. به این ترتیب، سیستم چند روز بعد از ثبت‌نام، یک ایمیل شخصی‌سازی شده برای کاربر یا عضو جدید ارسال می‌کند. در این ایمیل از ثبت‌نام کاربر تشکر کنید و اطلاعاتی را در اختیارش قرار بدهید که باعث تعامل بیشتر با سرویس شما بشود.

برای اینکار از تریگر Signup استفاده کنید و تعداد روزها و ساعات ارسال پاسخ بعد از ایمیل اول را مشخص کنید.

 

ایده دوم: کاربران و اعضای جدید را آموزش بدهید

می‌توانید از فرم Mailchimp روی بلاگ یا سایت‌تان برای جذب مشترک و ارسال ایمیل به آنها استفاده کنید. ایمیل اول می‌تواند پیام خوش‌آمدگویی باشد و ایمیل‌های بعدی حاوی محتوای آموزشی و اطلاع‌رسانی درباره محصولات و خدمات، دعوت مشترکین برای به خواندن برترین پست‌های بلاگ، توضیح درباره موضوعات عمومی مثل روش‌های پرداخت یا مراحل تبدیل شدن به کاربر حرفه‌ای باشد.

شما می‌توانید از تریگر Signup برای پیاده‌سازی این ایده استفاده کنید و تعداد روزها بعد از ارسال اولین ایمیل را مشخص کنید.

 

 

ایده سوم: اعضای سایت را به مشتری تبدیل کنید

می‌توانید در پست‌های بلاگ از یک کمپین عادی Mailchimp به همراه لینک‌های تبلیغاتی استفاده کنید و برای کسانی که روی لینک‌های تبلیغاتی به خصوص کلیک کرده‌اند، ایمیل‌های مخصوص بفرستید. این ایمیل‌ها می‌توانند حاوی کوپن‌های تخفیف، پیشنهاد استفاده از نسخه آزمایشی محصولات یا دمو، اطلاعات بیشتر درباره محصولی که توجه‌شان را جلب کرده و موارد مشابه باشد.

برای پیاده‌سازی این ایده از تریگر Specific link in campaign clicked استفاده کنید و کمپین و لینکی که کاربر برای دریافت ایمیل باید رویش کلیک کند را مشخص کنید.

 

ایده چهارم: پیام تبریک تولد ارسال کنید

احساس نزدیکی اعضا یا مشتریان با برند شما بسیار مهم است و یکی از بهترین ابزارها برای ایجاد این احساس و بهبود ارتباط با مشتری، تبریک تولد است. شما می‌توانید در کنار پیام تبریک، محتوای تبلیغاتی هم به پیام اضافه کنید. اینکار را براساس محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید، رفتار کاربر و تخفیف‌هایی که پیش رو دارید انجام بدهید.

برای ارسال پیام تبریک از گزینه Say 'happy birthday' استفاده کنید. البته باید فیلد تاریخ تولد را در داده‌های اعضای لیست داشته باشید.

اگر می‌خواهید افراد بیشتری با استارت‌آپ شما آشنا بشوند یا فروش کسب‌وکار کوچک‌تان بیشتر بشود، می‌توانید اتوماسیون بازاریابی را با استفاده از سرویس Mailchimp و ایده‌های بالا پیاده کنید. در کنار این ایده‌ها می‌توانید از روش‌های رایج در تجارت الکترونیک، بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال هم برای بهبود استراتژی‌تان بهره ببرید.