ابزارهای مورد نیاز یک کسب و کار حرفه ای

در طول چند دهه گذشته، ابزارهای مدیریتی تبدیل به بخش مهمی از زندگی مدیران شده‌اند. مدیران هر روز تلاش می‌کنند تا اقداماتی چون افزایش درآمد، نوآوری، بهبود کیفیت، برنامه‌ریزی برای آینده و مواردی از این قبیل را با استفاده از ابزارهای مدیریتی انجام دهند.آشنايي، انتخاب و به كارگيري صحيح اين ابزارها از جمله وظايف چالش برانگيز مديران است.
برای انتخاب هرچه موفق‌تر ابزارهای مدیریتی، مدیران باید آگاهی کاملی از بهترین ابزارهای روز و تناسب آن با شرایط سازمان خود داشته باشند. فرآیند انتخاب یک ابزار مدیریتی مناسب می‌تواند به تنهایی مساله‌ای پیچیده برای یک سازمان باشد. سازمان باید بتواند ابزاری را انتخاب کند که بهترین تصمیمات را برای رسیدن به فرآیندها، خدمات، محصولات و عملکرد برتر ارائه کند. استفاده موفقیت‌آمیز از ابزارهای مدیریت، نیازمند درک درستی از نقاط ضعف و قوت آنها و همچنین توانایی به‌کارگیری و ادغام چند ابزار با روش و زمان مناسب است. رمز این موضوع در پیدا کردن یک راه‌حل ساده برای مسائل نیست، بلکه در یادگیری چگونگی و هنگام استفاده از ابزار است.در این بخش ابزارهای مدیریتی موفق تحت وب بررسی می شوند.

Posted on 25 آگوست 2015 In ابزارها Views 7098

تسکولو یک سیستم مدیریت پروژه تحت وب است که توسط دو جوان ایرانی راه‌اندازی شده است. فرهاد هدایتی فرد و کاظم کشاورز دو دانش‌آموخته رشته علوم کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر هستند که موفق به راه‌اندازی استارتاپ خودشان شدند. تسکولو در حال حاضر همراه با نام این دو جوان خلاق و فعال شناخته می‌شود، فرهاد مدیرعامل و هادی مدیریت بخش فنی را در تسکولو بر عهده دارد.

ایده تسکولو از داخل شرکت قبلی آن‌ها که در آن پروژه‌های نرم‌افزاری انجام می‌شد، آمده است. در آن شرکت پروژه‌های توسعه وب را از مشتریان خارجی (بیشتر آمریکایی و اروپایی) می‌گرفتند و انجام می‌دادند. چون مجبور بودند بعضی از این کارها را به بیرون واگذار کنند مدیریت کردن پروژه‌ها برایشان مشکل بود که برای حل آن از برنامه‌هایی مثل «ترللو» استفاده می‌کردند. پس از این‌که ترللو هم نتوانست نیازهای آن‌ها را پاسخ دهد تصمیم گرفتند خودشان به‌صورت دستی برنامه‌ریزی را انجام دهند که کار زمان بری بود. درنهایت آن‌ها خودشان ابزاری را برنامه‌نویسی کردند که در ابتدا با اسم Task Stat شناخته می‌شد. این ابزار درنهایت پایه‌ای برای استارتاپ تسکولو شد.

تسکولو یک سیستم برای مدیریت پروژه داخل تیم‌های کوچک و متوسط است. ازلحاظ ظاهری شبیه ترللو است ولی یک سری تغییرات در آن اعمال‌شده است. داخل سیستم تسکولو تیم‌ها می‌توانند عضو شوند و از امکانات مدیریت پروژه آن استفاده کنند. کوچک‌ترین تیم‌ها باید ۵ نفره باشند مدیر تیم با اضافه کردن اعضای تیمش می‌تواند فعالیت آن‌ها را زیر نظر داشته باشد، پیشرفت آن‌ها در کار را ببیند و تیمش را مدیریت کند. این سیستم قابلیت‌هایی مثل مدیریت کردن به‌صورت یکجا، چت کردن با اعضای درگیر پروژه، آیتم نشان‌دهنده پیشرفت کار در هر بخش و … دارد.

فرهاد، مدیرعامل تسکولو از راه‌اندازی اولین شرکتش می‌گوید: «من ترم دو دانشگاه سرکار رفتم و از ترم پنج شرکت خودم را تأسیس کردم. ابتدا خود شروع به کار کردم و چند پروژه را نوشتم. ۴-۵ ماه که همین‌طور کار کردم و پول جمع کردم توانستم دفتر بگیرم. بعد دو نفر را استخدام کردم و در آخر تعدادمان به ۸ نفر رسید. همه پروژه‌هایی که انجام می‌دادم خارج از ایران بود، ۴-۵ پروژه اول را رایگان انجام دادم تا توسط سایت آن‌ها معرفی شوم. وضعیت درآمد شرکت قبلی ما خوب بود ولی دو دلیل محکم برای این وجود داشت که ما آن را رها کنیم و به سراغ تسکولو بیاییم. اول اینکه من به‌ شخصه ترجیح می‌دهم برای خودم کار کنم و کسب‌وکار خودم را داشته باشم، وقتی آدم کار پروژه‌ای انجام می‌دهد هر صبح باید برود و برای فرد دیگری کد بزند که البته پول خوبی هم درمیاورد ولی درنهایت چیزی برایش باقی نمی‌ماند و نمی‌تواند رشد کند. دلیل دوم هم این بود که کار پروژه‌ای برای من یک کار کسل‌کننده شده بود، همه کارهایی که انجام می‌دادم تکراری شده بود و دلم کار هیجانی می‌خواست که تسکولو هیجانی است.

در حال حاضر تسکولو ۶۵۰۰ کاربر دارد که ۸۰ درصد آن‌ها خارج از ایران هستند، بزرگ‌ترین تیمی که از تسکولو استفاده می‌کند ۳۵ نفره است. ۴۸ درصد کاربرهای تسکولو فعال هستند و سایت بیش از هزار بازدید روزانه دارد. پوشش خوبی بین اهدافی که در نظر گرفتیم و کاربرانی که استفاده می‌کنند ایجادشده است.